Trouba v kuchyni je tragické místo, na které se neradi díváme pokud se používá příliš často. Do určitého období je vše v pořádku a trouba se dá i krásně vyčistit mýt a po umytí stále vypadá jako nová. No od jistého času se toto všechno začne hroutit a vy přemýšlíte, kde jste udělali chybu?…

 

Pokud je i vaše trouba ve stavu, kdy se na ni už raději nedíváte, protože v rozích má zašlé místa, nebo je dokonce zašlá kompletně celá, zbystřete pozornost. Brilantní způsob jak vyčistit troubu spočívá v ingrediencí, kterou máte doma běžně. Tedy v případě, že troubu používáte na pečení koláčků.
Nejprve trouba, potom sklo

Kompletní čištění trouby touto metodou je nejlepší udělat večer a ideálně v pátek nebo o víkendu, abyste po nočním působení čistícího prostředku mohli hned ráno pustit do mytí. Dříve, než začnete s likvidací nečistot, vyberte rošty a připravte se na mytí trouby zevnitř.

Pro přípravu čistícího prostředku budete potřebovat:

vodu

lahvičku s rozstřikovačem

prášek na pečení

malou misku

hadr

ocet

V misce smíchejte několik polévkových lžic prášku do pečiva s trochou vody. Míchejte a přidávejte jednu ze surovin dokud ze směsi nevznikne pasta, kterou snadno rozetřete na znečištěné povrchy. Pokud máte pastu hotovou, hadrem nebo rukavicí ji pořádně porozotíerejte po vnitřní části trouby. O několik minut začne pasta hnědnout.

Troubu zavřete a nechte pastu na noc působit. Na kouzelné vyčištění bude potřebovat prášek do pečiva alespoň 12 hodin intenzivního lokálního působení, protože za tento čas proniknou rozpouštěcí částice i do nejzarytější mastnoty a připálenin.

Druhý den ráno se pusťte do čištění. Mokrým hadrem všechno setřete a troubu vymyjte vodou do čista. Pak nalijte do láhve s rozstřikovačem trochu octa a nastříkejte ho na povrch, na kterém zůstaly zbytky prášku na pečení. Po několika minutách působení setřete ocet mokrým hadrem.

Troubu zapněte na přibližně 15-20 minut, aby se mohla důkladně vysušit.

Nyní se připravte na mytí skla. Vezměte si jedlou sodu, nebo opět prášek do pečiva, smíchejte ho s vodou a vytvořte opět hustou pastu. Natřete ji na sklo a nechte působit přibližně půlhodinu. Pak vše setřete a vyleštěte. Výsledek je opravdu fascinující.