Míchání silnějších energetických nápojů s pořádným alkoholem má podle čerstvé vědecké studie stejný účinek jako užívání stále populárnějšího kokainu.

Odborníci na to přišli díky sledování změn v mozkové aktivitě pokusných dospívajících myší. Účinky totiž byly v obou případech identické – jednu z nich vystavili účinkům kombinace alkoholu a vysoké dávky kofeinu, druhou zase zmíněné droze. Profesor Richard van Rijn z americké Purdue University a jeho výzkum navíc tvrdí, že ten, kdo preferuje míchat nápoje ve stylu Red Bull a vodka má i větší pravděpodobnost, že přijde v blízké budoucnosti do přímého kontaktu s kokainem.

Podle dostupných informací to vše souvisí s dlouhodobějšími změnami v našem mozku a člověk si prý pitím takové kombinace buduje vyšší snášenlivost. “Myš vystavena kofeinu a alkoholu během dospívání projevovala menší citlivost k příjemným účinkům kokainu.”

Konzumace energetického nápoje s tvrdým alkoholem podle slov chemiků vytváří stimulující účinky, takže dotyčný vypije mnohem více než za běžných okolností, a proto si často ani neuvědomuje úroveň intoxikace, což může mít při větším množství poměrně nebezpečné následky. Z etických důvodů není možné, aby se podobné vědecké pokusy dělali přímo na někom z nás. Kvůli důvěryhodnosti mít obavy ale určitě nemusíme. “Tyto studie o alkoholu nemohou být zrealizovány na dospívajících lidech, avšak změny viděno v mozku myši po aplikaci drogy souvisí se změnami v lidech, o kterých hovoří několik studií týkajících se drog.”